Jak wybrać perfumy?

Perfumy, których będziemy używać powinny odzwierciedlać nas, dlatego inny zapach wybierze osoba spokojna, melancholijna a zupełnie inny będzie pasował do osoby o naturze energicznej. Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego dla siebie zapachu należy określić kilka istotnych czynników m.in. o jakiej porze dnia będziemy korzystać z danego zapachu? Na jakie okazje go potrzebujemy?

Dobór odpowiedniego zapachu jest niezwykle istotny i należy pamiętam o tym, że pachnidła których użyjemy na imprezie, mogą wydać się zbyt intensywne i odważne, jeżeli będziemy nimi pachnieć pracy lub na lunchu ze znajomymi.
Ważne jest też aby pamiętać że zapachy perfum dzielą się na 3 fazy:

  • Nuta głowy-zwana także nutą górną, początkową lub wierzchołkiem zapachu. Trwa zaledwie ok. 15 min od naniesienia na skórę. Przeważają w niej zapachy lekkie, lecz intensywne – zapachy cytrusowe, zielone, ziołowe lub owocowe lekkie.
  • Nuta serca-znana także jako nuta środkowa. Można ją wyczuć do 2 godzin po naniesieniu perfum. To ona decyduje do jakiej grupy zapachów zakwalifikujemy dane perfumy.
  • Nuta bazowa – nazywana także nutą końcową lub tłem zapachu. Trwa ona najdłużej i jest wyczuwalna skórze nawet do kilkunastu godzin od naniesienia perfum na skórę. Tworzą ją składniki najtrwalsze i najcięższe np.: ambra, piżmo, żywica, aromaty drzewne i skórzane.

KLASYFIKACJA WÓD

Klasyfikacja wód pomaga nie tylko kreatorom w pracy ale także klientom w doborze odpowiedniego dla siebie zapachu. Pierwszego podziału zapachów dokonał Arystoteles wyróżnił sześć grup zapachowych: słodkie, kwaśne, ostre, tłuste, gorzkie i cuchnące.
Obecnie współczesna perfumeria wyróżnia co najmniej 220 różnych zapachów i jedyną trudnością w ich opisywaniu jest brak odpowiednich określeń w mowie potocznej. Podział zapachów na grupy bazuje na składnikach z jakich jest wyprodukowany.

NUTY GÓRNE

Cytrusowa

Do tej grupy należą zapachy bardzo świeże, głównie cytrynowy, pomarańczowy, lemonkowy, grejpfrutowy i bergamotowy. Ze względu na swoją ulotność najczęściej tworzą górną nutę zapachu, jednak nie jest to regułą. Są to wonie uniwersalne odpowiednie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Aldehydowa

Pachnidła z tej rodziny uznawane są bardzo nowoczesne. Po raz pierwszy pojawiły się w Chanel No 5 w 1920 roku. Zapach ten stworzył Ernest Beaux dla znanej paryskiej projektantki mody Gabrielle „Coco” Chanel. Aldehydy ze względu na swą wyrazistość dedykowane są kobietom zmysłowym i odważnym.

Owocowa lekka

Do tej grupy zalicza się zapachy lekkie i świeże, lecz nie cytrusowe. Przeważą w niej owoce takie jak: melon, arbuz, ananas, miąższ kaktusa lub ogórki. Są to zapachy określane zwykle jako wodne. Perfumy z tej rodziny są zwykle łagodne, określane są jako miłe, elastyczne i nowoczesne.

Zielona

W tej grupie spotkamy się z typowymi botanicznymi zapachami. Mogą to być np.: liście, łodygi, świeżo skoszona trawa, ogórek. Dzięki niej perfumy zyskują soczystość, elastyczność i delikatną świeżość.

Ziołowa

Zapachy w tej rodzinie są powiązane z zapachami zielonymi. Jednak w tej grupie jest przewaga aromatów kojarzących się z miętą, kamforą czy eukaliptusem. Pochodzą z roślin takich jak: rozmaryn szałwia, mięta, lawenda. często są to jednocześnie zapachy ziołowe i kwiatowe.

Ziołowa ostra

Są to typowe zapachy ziół używanych jako przyprawy kuchenne. Oprócz typowo ziołowego zapachu odnajduje się tu również element ostrości, który daje unikalne, aromatyczne wrażenie zapachowe.
Leśna – z drzew iglastych
Są to głównie zapachy drzew iglastych i żywicy, które mogą również eksponować zapach cytrusów, ziół i przypraw jako dodatków do ich typowo ziemistego charakteru. W tej rodzinie dominują zapachy żywiczne i zielone. Olejek sosnowy ma charakter leśny z akcentami cytrusowymi natomiast olejek jodłowy ma zapach aromatyczno-żywiczny z odcieniami słodkości.

NUTY SERCA

Owocowa – ciemna

Zapachy z tej rodziny charakteryzują się bardzo intensywnym słodkim zapachem dlatego najczęściej tworzą nutę środkową, a nawet nutę bazową perfum. Do tej grupy należy m.in.: malina, brzoskwinia, czarna porzeczka o jabłko.

Kwiatowe

Nuty kwiatowe zwykle tworzą serce zapachu. Mogą być łączone z zapachami lekkimi, zielonymi, kwiatowymi i ciężkimi. W zapach lekkich przeważają kwiaty wiosenne np.: lilie, bez lilak, frezje i lekkie nuty łączone z zapachami cytrusowymi i owocowymi.

W grupie zapachów kwiatowych wyróżnia się podgrupy: kwiatowo-owocową, kwiatowo-orientalną, kwiatowo-wodną, kwiatowo-zieloną czy kwiatowo-aldehydową.

NUTY BAZOWE

Drewniana

W tej rodzinie jest wiele zróżnicowanych zapachów przypominających las, drewno czy ściółkę leśną. Pachnidła te zwykle zawierają wyciągi z drzewa cedrowego, kamforowego lub sandałowego. Są to aromaty bardzo spokojne i harmonijne. Perfumy z nutą drewnianą uchodzą za eleganckie i stonowane jednak po połączeniu z nutami wodnymi idealnie nadają się do noszenie na co dzień np. do pracy. Do tej rodziny należy także aromat wetiwerowy pozyskiwany z korzeni trawy Vetiveria zizianioides. Jego woń może budzić skojarzenia ze zbutwiałymi korzeniami czy wilgotną ziemią, używa się go głównie przy tworzeniu męskich kompozycji(np. Vetiver Guerlaina) ale nie tylko! Wśród zapachów dla pań znajdziemy np. Chanel Chance. Wetiwer jest uważany za afrodyzjak.
Ambrowa
Naturalna ambra jest patologiczna wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalota. Obecnie jednak ze względów ekologicznych jest zastępowana syntetycznymi odpowiednikami. Sama w sobie posiada zapach mogący uchodzić za nieprzyjemny, kojarzony nawet z końskim potem z niuansami wody morskiej. Mimo to dzięki swym właściwościom przenoszenia i utrwalania zapachów jest tak pożądany w branży perfumeryjnej.

Zwierzęca

Oprócz ambry pochodzenia zwierzęcego są również niezwykle popularne piżmo oraz cywet, które również ze względu na ochronę gatunków zastępowane są syntetykami. W odpowiednim rozcieńczeniu nadają perfumom ciężki, słodki zapach.
Skórzana
Zapachy należące do tej grupy pachną nie tylko wyrobami skórzanymi, kojarzą się one także z tytoniem czy dymem. Są to zapachy idealnie pasujące do zadymionych wnętrz, dla eleganckich panów z nieco tradycyjnym podejściem do życia.

Mech dębowy

Typowy mech dębowy pachnie podobnie do alg z z nutami smoły, fenolu i domieszki. Po dodaniu kumaryny, paczuli, lawendy oraz bergamotki uzyskuje się zapach Fougere (paproć). Mężczyzna używając tego typu pachnidła sprawia wrażenie osoby przebojowej i zdecydowanej.

Balsamiczna

Zapachy te są słodkie, ciężkie, często można wyczuć w nich czekoladę, wanilię, kadzidła lub żywicę. Uznawane są za erotyczne i zmysłowe.

Aromatyczno-słodka

Wonie te kojarzone są z orientalnymi, jednak w niej wykorzystywane są zapachy nie używane wcześniej w perfumiarstwie. Może to być zapach waty cukrowej, pralinek, lukrecji i wielu innych. Perfumy zawierające te nuty można określić jako zmysłowe i przyciągające, lecz nie erotyczne, bardziej jako przyjazne.

WYBÓR PERFUM ZALEŻNY OD SYTUACJI

Nie trzeba, a nawet nie powinno się ograniczać wyłącznie do jednego – ulubionego zapachu. Perfum można używać naprzemiennie w zależności od pory dnia, okazji czy nastroju.
Perfumy do pracy
Jeżeli chodzi o ubiór to jest sprawą oczywistą, że rożni się on zależności od zawodu czy stanowiska. Podobnie jest z perfumami. Osoba pracująca w biurze obsługi klienta z pewnością powinna wybrać inny zapach niż osoba pracująca na stanowisku kierowniczym.

Perfumy dla Pani\Pana dyrektor

Osoby na wysokich stanowiskach nie powinny używać zapachów popularnych i modnych. Stwarza to ryzyko iż szef będzie pachnieć tak samo co podwładni, co nie służy budowaniu autorytetu, bez którego trudno jest zarządzać dużym zespołem ludzi. Należy też unikać perfum erotycznych lub kojarzące się ze smakołykami, ponieważ takie zapachy przyciągają a zarazem ośmielają innych, co może prowadzić do zbytniej poufałości. Należy wybierać zapachy sprawiające wrażenie eleganckich, zdecydowanych i inteligentnych. Najlepsze są tu nuty szyprowe, kwiatowo-aldehydowe, kwiatowo-drzewne, lub cierpkie zapachy balsamiczne i balsamiczno-korzenne.

Perfumy wieczorowe

Perfumy używane podczas wieczornych wyjsć powinny być intrygujące, przykuwające i prowokujące. Sprawdzają się zapachy ciężkie, orientalne i słodkie, zawierające nuty korzenne, balsamiczne lub zwierzęce.

Perfumy na randkę

Na randce najistotniejsze jest uwodzenie zapachem, warto wiec wybrać afrodyzjaki. Odpowiednie są perfumy z nutą piżma, ambry, cybetu, drzewa sandałowego lub Wetiwer. Należy jednak pamiętać o tym, że zapachy powinny pasować do charakteru osoby która je nosi więc wybranie zbyt odważnego zapachu przez romantyka, może wysłać mylne sygnały, zwłaszcza jeżeli partnerzy dopiero się poznają.

Perfumy na egzamin

Bardzo ważne jest aby zrobić pozytywne pierwsze wrażenie. W przypadku egzaminu źle dobrane perfumy mogą to zdecydowanie utrudnić. Osoba egzaminowana zanim nawet zdąży się przedstawić, egzaminator może poczuć jej perfumy. Jeżeli będą to nuty zbyt odważne, uwodzicielskie można uznać iż uczeń jest osobą przebojową, być może zbyt pewną siebie, zamożną skoro stać ja na tak wyraźne perfumy, więc może jej nie zależeć np. na stypendium naukowym. Niestety nie ma złotego środka i perfum idealnych na tego typu okazje, można jedynie starać się dobierać zapachy skromne, świeże i zdecydowanie wystarczy woda toaletowa, która jest mniej intensywna od wód perfumowanych.

Tags: , , , , ,

1 komentarz to “Jak wybrać perfumy?”

  1. moze cos o perfumach? | moda i ja Says:

    [...] Bardzo dobrze wyjaśniona struktura perfumów jest na stronie perfumetki http://perfumoteka.pl/blog/porady/jak-wybrac-perfumy/. [...]

Skomentuj

You must be zaloguj się aby komentować